Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Šteniatka

Šteňacie hryzenie

Hryzenie je jeden z typických fyziologických prejavov u šteniat. Psie bábo sa tým, že všetko berie do papuľky a „ochutnáva“ učí mnoho vecí. Šteňacie hryzenie by sa dalo rozdeliť na:

• ničenie vecí

• hryzenie človeka pri hre

Ničenie vecí

Každý, kto si so svojim psíkom prešiel jeho detstvom s pubertou o tom vie svoje. Každé šteňa zákonite ničí veci. Neustále hryzenie je absolútne normálny prejav. Postupne ustáva po výmene trvalého chrupu, je to však u každého šteniatka individuálne. Výrazným faktorom, hlavne u starších šteniat, je nuda. Psíka za to netrestajte. Jediné účinné riešenie je prevencia:

• v prvom rade ešte pred príchodom šteniatka odstráňte všetky veci, ktoré by vám neskôr mohli chýbať (koberce, káble, pozor na visiace obrusy, vyhnite hore záclony...)

• všetko čo je na zemi je v ohrození, zabezpečte si topánky, ak máte zvyk večer oblečenie nechať rozhádzané po zemi, šteňa vás naučí poriadku, týka sa to aj vynášania smetia, jediný nájazd šteniatka na preplnený smetiak a dáte si pozor, aby ste už nikdy odpadky doma nemali.

• zabezpečte šteniatku dostatok hračiek, a predmetov na žuvanie ( surové hovädzie kĺby, údené svinské uchá a podobné chutné dobrôtky)

• nikdy psovi nedávajte na hranie staré veci z domácnosti, pes nepozná rozdiel medzi starým a novým

• existujú horké spreje, ktoré sa osvedčili pri živote so všežravým šteniatkom. Sú netoxické, ale chutia odporne. Stačí ich nastriekať na ohrozené predmety

• zvýšte opatrnosť, keď psík začne meniť zuby a zabezpečte naozaj dostatok vecí na žuvanie

Hryzenie človeka pri hre

Hra nie je pre šteniatko nezáväzný oddych a bláznenie sa, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Prostredníctvom hry sa šteňa učí poznávať svet a svoje okolie, sociálnu interakciu vo vzťahu k ľuďom aj k iným psom, učí sa používať svoje telo a odhadovať, čo všetko dokáže. Rovnako sa pri hre učí regulovať svoje prejavy, trénuje si vrodené inštinkty a pudy na ktoré sa nabalujú nové vedomosti.

Hra šteniatok medzi sebou môže byť dosť tvrdá a drsná, nikdy však nedôjde k vážnemu zraneniu. Problém môže nastať, keď aktívne šteniatko začne používať rovnaký meter ako na súrodencov aj na členov svojej ľudskej rodiny. Obzvlášť ak ide o deti. Mliečne zúbky šteniatka sú ostré ako ihly, rovnako ako aj pazúriky, môžu spôsobiť nepríjemné škrabance.

Našou úlohou je naučiť šteniatko pravidlám pri hre. Vy si musíte stanoviť hranicu a naučiť psíča ju rešpektovať. Akonáhle sa šteniatko príliš rozblázni, hru na chvíľu prerušte. Robte to vždy, keď sa hra stane príliš drsná. Veľmi rázne povedzte psíkovi Nie! vstaňte a vzdiaľte sa. Primerane veku a schopnostiam psíka mu zabezpečte dostatok pohybu na prechádzkach a dostatok, hračiek, podnetov a spoločnosť iných psov.

Skákanie

Mnoho psov vyhľadáva kontakt s človekom dosť nevhodným spôsobom – skákaním. Zatiaľ čo u menšieho psíka je to najmä v daždivom počasí nepríjemný zlozvyk, u veľkého psa to môže byť fnaozaj veľký problém.

Pes skákaním prejavuje svoju radosť, nadšenie a pokus o fyzický kontakt. Zvyčajne psi skáču po príchode majiteľa domov, keď sa tešia na prechádzku, pri stretnutím s človekom (napr, pri prechádzke na deti), alebo keď sa snažia vynucovať si vašu pozornosť. Tento zlozvyk by sme psíkovi nemali tolerovať. Základom riešenia tohoto nevhodného správania sa je zvládnutie základnej ovládateľnosti psa. Ak pes 100 percentne ovláda povely, nie je problém ho dať sadnúť a zostať. Zamerajte sa na dokonalé poslúchnutie povelu. Cvičte základnú poslušnosť ako často to pôjde. Nezaťažujte psíka dlhým cvičením, ale snažte sa v bežných každodenných situáciach psíka precvičovať.

V situácii, keď viete predvídať, že na vás pes bude skákať sa na to pripravte a keď sa pokúsi vyskočiť, uhnite sa mu, prípadne nastavte koleno a odrazte ho.

Ak máte psa na vôdzke, a vidíte, že chce na niekoho vyskočiť, trhnite vôdzkou k sebe a ostro zavelte Fuj!

Príchod domov

Ak aj vy prichádzate domov uťahaný z práce, v každej ruke plná nákupná taška a za dverami vás zmetie chlpaté tornádo, treba to riešiť.

Ako sme si už vyššie opísali, všetko stojí na ovládateľnosti psa. Akonáhle pootvoríte dvere zaveľte psovi sadni, respektíve ľahni a zostaň. Ale robte to, až keď si budete absolútne istý, že pes povely ovláda, pretože jedno z pravidiel výcviku je, že vykonanie povelu musí byť dotiahnuté do konca, to znamená, že ak psovi zavelíme sadni, a on tak neurobí musíme mu pomôcť a rukou pritlačiť zadok na zem. Ak je pes rozradostený a rozbláznený s vášho návratu, je ťažké ho donútiť sadnúť si, keď neovláda povely. Ak má váš pes priveľa energie a má problém obsedieť, presmerujte jeho energiu inam. Ak má záujem o aport hoďte mu loptičku.

Odchod na prechádzku

Pre mnohých psíkov je odchod na prechádzku silne emotívny zážitok. Psíkovia skáču na majiteľa, po nábytku, štekajú a upnutie na vôdzku hraničí s krotením divokého mustanga. Venčenie sa pre majiteľa stáva nočnou morou práve pre tieto odchody. Tento problém sa dá pri troške trpezlivosti odstrániť. V prvom rade nezávisle od nepríjemností pri odchode trénujete poslušnosť. Vycvičeného psíka pred odchodom von môžete dať sadnúť alebo odložiť na miesto, kým sa oblečiete.

Pes sa musí naučiť, že toto správanie sa nie je žiadúce. Niektorí majitelia zvyknú toto správanie sa fyzicky trestať. Nie je to dobrá cesta, nakoľko pes trestu neporozumie. Z jeho pohľadu je to nepochopiteľná a neprimeraná agresivita majiteľa. Takýto atak majiteľa môže v psovi vyvolať strach z prechádzky a bláznivé naradostené správanie sa môže zmeniť na úzkostné.

Pri riešení tohto nevhodného správania sa potrebujete trošku času a trpezlivosť. Začnite sa chystať na prechádzku, oblečte sa a vezmite vôdzku. Akonáhle pes začne vyvádzať sadnite si a zoberte si knihu alebo časopis alebo si pusťte telku. O chvíľu, keď sa pes upokojí, sa znovu začnite chystať na prechádzku. Keď pes znovu začne vystrájať sadnite si a ignorujte ho. Robte to tak dlho až to psa prestane baviť. Úspech nepríde v prvý deň, ale postupne sa naučí správať „slušnejšie“. Ak stlmíte jeho vzrušenie ignoráciou a prerušením prípravy na venčenie a skombinujete to s povelmi „sadni a zostaň“, prípadne „na miesto“, a budete dôsledný, psík začas pochopí, čo sa od neho očakáva.

85001_Dog-supplies12-e1425887975623-1078x516.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené