Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

o Adopcii

Medzi ľuďmi existuje veľa predsudkov voči zvieratám z útulku. Mnoho ľudí si myslí, že pes z útulku je starý alebo chorý a trpí psychickými problémami po tom, čo prežil. Táto predstava je skreslená.

V útulku sa vyskytujú mnohé typy zvierat. A skutočne len minimum je nejakým spôsobom hendikepované a nevhodné pre rodinný život, alebo pracovné využitie.

Dôvodov prečo je zvieratko do takého to zariadenia dostane je mnoho.

- šteniatka – zväčša z nechcených a neplánovaných vrhov. Úžasné malé klbôčka, čakajúce na novú rodinu. V útulku sa buď narodia ( v prípade, že príde gravidná sučka), alebo ich tam odovzdá majiteľ, či sú nájdené opustené. Takéto šteniatko sa ničím nelíši od ostatných šteniatok so šťastnejším osudom. Adoptovať si šteniatko z útulku má však výhody oproti šteniatkam, ktoré si zoberiete napr. od suseda z dediny, kde je v podstate nulová zdravotná starostlivosť. Psík z útulku má veterinárne ošetrenia. He odčervený, vakcinovaný proti infekčným ochoreniam, ale aj začipovaný

- mladé psi – okolo roka psíka nastáva v jeho živote kritické obdobie. Jednak sú to hormonálne zmeny súvisiace s jeho pohlavným dospievaním a s toho vyplývajúce prechodné zmeny správania sa. Jednoducho povedané, psík je v puberte. Rovnako ako je to u človeka aj mladý psí teenager si hľadá miesto v spoločnosti. Pokúša sa dostať na vyššiu pozíciu v hierarchickom rebríčku rodiny. Pokiaľ majiteľ túto situáciu nezvládne a psa odsúdi ako nevychovateľného a zlého nasleduje cesta do útulku alebo za mesto.

Ďalším prípadom, je psík, ktorý vyrástol. Kým to bolo malé milé šteniatko všetko bolo v poriadku. Ale len čo psík vyrastie, zvýšia sa jeho nároky na pohyb, výcvik a starostlivosť. Majiteľ sa zvieratka zbaví.

- dospelé psi – V živote človeka existuje mnoho dôvodov prečo sa potrebuje vzdať spoločníka s ktorým prežil časť života. Od veľmi vážnych, ako je napríklad, ochorenie v rodine, náhla zmena sociálnej alebo ekonomickej situácie až po krajné banality, ako je nový koberec a pes predsa púšťa chlpy, alebo mám nového životného partnera a on na psa žiarli.

Veľké percento psov z útulku nie sú vyhodené psi, ale iba stratené. Bohužiaľ, ak majiteľ nedokáže zabezpečiť pozemok, psa neoznačí, stačí jedna háravá sučka a pes, ktorý je schopný odbehnúť aj niekoľko desiatok, dokonca stoviek kilometrov cestu domov nenájde. Ak nie je označený menovkou, alebo čipom vypátrať majiteľa je prakticky nemožné.

- čistokrvné psi – na počudovanie mnohých ľudí, ani oni nie sú zriedkaví obyvatelia útulkov. Majiteľ často podcení nároky konkrétneho plemena a nezvládnutý pes končí v útulku.

Hádam každý pracovník útulku už zažil pohľad na staršiu čistokrvnú suku, s vyťahanými cecíkmi a chronickými ochoreniami ako následkom dlhodobého zanedbávania. To sú sučky, najčastejšie bez preukazu pôvodu, ktoré slúžili ako továrne na šteňatá. Keď vyčerpaná sučka už nemôže produkovať šteňatá, skončí vyhodená niekde na poli. V tom lepšom prípade. Boli nájdené aj zlikvidované celé chovné skupiny sučiek, obesené v lese na stromoch. Keďže mal ich majiteľ obavy, že u iného chovateľa by ešte mohli mať šteňatá a bola by to jeho konkurencia, radšej sa ich zbavil takýmto drastickým spôsobom. Preto znovu opakujem kupovanie psov bez preukazu pôvodu je podporovaním obrovskej mašinérie na týranie zvierat.

- staré psy – Pre starého psíka je príchod do útulku veľkou traumou. Často končí smrťou psíka, ktorý sa doslova utrápi. Staršie psy sa do takéhoto zariadenia dostávajú po smrti majiteľa, keď príbuzný neprejavia záujem postarať sa o psieho seniora. Alebo sú to psi, ktorí dôsledkom veku a zhoršujúcich sa zmyslov nedokážu plniť človekom zverenú úlohu. Vtedy ich majiteľ, ktorému dovtedy dobre slúžili, nahradí mladším psom. Aj starší pes má však perspektívu. Je vhodný k starším ľuďom, alebo do pokojnejšej rodiny, kde bude mať pohodlie a starostlivosť primeranú veku. Každý rok spokojného života, ktorý takto prežije je veľkým úspechom.

- psy vyžadujúce špeciálnu starostlivosť – do tejto kategória patria zvieratá, ktoré trpia fyzickým alebo psychickým hendikepom. Môže ísť o zvieratá s alergiami, vyžadujúce špeciálne diéty, s chronickými kožnými ochoreniami, alebo iným zdravotným problémom, ktoré majiteľ vyhodil práve kvôli ich chorobe. Pri správnej starostlivosti sa však väčšina problémov dá riešiť.

Psychické problémy sú spôsobené buď zážitkami zo života pred príchodom do útulku, alebo môže ísť o vrodené osobnostné črty psa. V našom útulku Vás na takýto hendikep upozorníme a odporučíme Vám spôsob, ako so psíkom zaobchádzať. Nie je treba sa báť adopcie hendikepovaných psov. Hoci vyžadujú trošku iný prístup, v závislosti od ich problému zaslúžia si dôstojný život a dobrú rodinu.

Ak ste sa rozhodli pre zvieratko z útulku v prvom rade Vám patrí veľká vďaka za to , že ste sa rozhodli zachrániť zvieratko v núdzi. Najideálnejším riešením je, ak útulok prevádzkuje občianske združenie orientované na pomoc zvieratám. Doba pobytu psa v zariadení je neobmedzená. Utrácajú sa len zvieratá, ktoré sú nevyliečiteľne choré. Starostlivosť o zvieratá je priamo úmerná finančnému aj personálnemu zabezpečeniu. Výhodou je, že ľudia pracujúci v tejto oblasti sa dobrovoľne rozhodli pomáhať zvieratám bez snahy profitovať s tejto činnosti.

Rozhodnutie adoptovať si zvieratko z útulku je rozhodnutie, ktoré by mala zvážiť a odsúhlasiť celá rodina. Nikdy to nemá byť iba rozhodnutie jedného člena. Treba si premyslieť dôvody, ktoré nás k takému činu motivujú. Podmienky do ktorých psík príde. Typ psíka, pohlavie, vek, finančné náklady...

Ak cítime potrebu zachrániť život zvieratka, je to samozrejme veľmi šľachetný úmysel. Ale bolo by chybou myslieť si, že aj pes to ocení a bude z vďačnosti do konca života sekať dobrotu. Nebude. Len čo si v novom domove zvykne okrem starostlivosti a množstva lásky bude potrebovať aj dôsledný a rozumný prístup s jasne stanovenými pravidlami. Do útulku sa pravidelne vracajú adoptované psíky so sklamanými majiteľmi, ktorí si z aktívnym a živým zvieratkom neporadili. Pretože ho straáááášne ľúbili a nestanovili mu hranice. Návrat psíka do útulku je veľkou traumou pre neho, majiteľov aj pre nás. Preto treba rátať s tým, že pes potrebuje aj pevnú ale láskavú ruku a od prvej chvíle nastavené jasné pravidlá,ktoré budú pre psa jasné a ľahko pochopiteľné.

Ako vyberať?

Psíka v útulku si môžete vybrať viacerými spôsobmi. Jednou z možností je pozrieť si webovú stránku a vybrať si z fotografie a popisu psíka. To však môže byť dosť nepresné, takže je to iba ako základný prehľad o psíkoch v útulku. Pozrite si ponuku a vyberte si viacerých kandidátov.

Pri osobnej návšteve Vám radi poradíme. Stačí, ak nám poviete, akého psíka by ste chceli, aký by mal byť asi veľký, jeho približný vek, pohlavie a na aký účel ho chcete.

O psíkovi Vám porozprávame všetko, čo o ňom vieme: akú má povahu, vzťah k deťom, k domácim zvieratám, čoho sa bojí, čo už prežil, ako sa k nám dostal, jeho zdravotný stav, prípadné problémy, ktoré má, čo všetko obnáša starostlivosť oň.

Ak toto všetko budete vedieť dopredu, riziko nepríjemných prekvapení sa zníži. Pes je záväzok na mnoho rokov a treba sa k nemu postaviť zodpovedne. Dôležité je, aby ste sa nenechali ovplyvňovať citmi, ale zdravým rozumom.

Radi Vás u nás privítame po predchádzajúcom telefonickom dohovore (tlf. - viď rubika kontakt). Rovnako radi Vám poradíme, ktorý psík by bol pre Vás najvhodnejší.

Naše adopčné poplatky sú podľa doteraz vynaložených (najmä veterinárnych) nákladov – pohybujú sa približne na úrovni 70 až 150 eur ktoré ani z dalek nepokrývajú všetky vynaložené náklady ako krmivo, energie, starostlivosť, pohonné hmoty a ostatné prevádzkove náklady...(pas,očkovanie, odčervenie, čipovanie, kŕmenie , testy na

infekčné choroby, koprologia, sterilizaciu,kastraciu, výdavky na rôzne vet. zákroky a ďalšiu starostlivosť o psíka). Adopčný poplatok je u každého psíka iný.

U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené