Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Priniesli sme si domov psíka...

Takže ste sa rozhodli a máte doma malú chlpatú guľôčku, ktorá ani poriadne nevie, „kde je sever“... a čo teraz?

Šteniatko v prvom rade potrebuje veľmi veľa starostlivosti. Šteniatko totiž nie je na vypínač, nedá sa odložiť do kúta, keď nemáte náladu a potrebuje vás oveľa viac ako vy jeho. Slovo „šteniatko“ totiž znamená „psie bábätko“. A každé bábätko potrebuje váš čas, vašu starostlivosť.

Často počúvam od majiteľov šteniatok, že sa v noci nevyspia, pretože ich šteník celú noc zavíja a plače. Prečo vlastne plače?

Doteraz žil u svojej psej maminy so svojimi psími súrodencami – a odrazu sa ocitol v úplne novom priestore, kde sú akési obrovské dvojnohé tvory, ktoré ho chytajú, mačkajú, nedovolia mu oddýchnuť si, a v noci, keď zhasnú všetky svetlá, ho zatvoria v tmavej predsieni a nechajú ho tam samého....

Čo má chudák šteník robiť? Samozrejme, že plače!

Pes je totiž potomok vlka a vlci vytvárajú svorky. Osamelý vlk nemá veľa šancí na prežitie (iba ak v slaďákových holywoodskych filmoch). Ak svoje šteniatko nechávate samé (najmä v noci a v tme), navodzujete v ňom pocit ohrozenia života. Šteniatko sa bojí a preto zavíja a plače.

Keď už ste sa rozhodli, že budete mať psíka, umožnite mu prvom rade, aby spal vo vašej blízkosti. Nikto netvrdí, že musí spať vo vašej posteli (hoci to je ideálne riešenie na vytvorenie pevných väzieb medzi psom a jeho majiteľom), dovoľte mu však aspoň spávať tesne pri vašej posteli – v tej istej miestnosti, v ktorej spíte vy.

Toto platí aj pre budúce tzv. strážne psy. Ak ste pevne rozhodnutí, že pes patrí na dvor, do koterca, či nedaj boh na reťaz, radšej si dajte urobiť od odborníkov poriadny poplašný systém.

Ak predsa len chcete mať šteniatko silou-mocou vonku, potom je ideálne, ak už jedného psa – hoci aj staršieho – máte. V tom prípade sa šteňa nebude cítiť opustené a ohrozené na živote, aj keď ho necháte vonku: bude tam mať predsa svojho spoločníka, iného psa.

Zo šteňaťa, ktoré je ponechané niekde vonku v koterci alebo v pivnici samo na seba, totiž nikdy nevyrastie vyrovnaný dobrý pes. Áno, možno bude strážiť. Ale bude strážiť zo strachu, bude ťažko ovládateľný, bude nevypočítateľný.

Šteňa je ako nepopísaný čistý papier. Čo na ten papier nekreslíte, už nevymažete. Teda ako budete vychovávať šteňa, takého budete mať psa.

Nezabudnite na jednu dôležitú vec:

NIKDY NEROB DRUHÉMU, ČO NECHCEŠ ABY ROBILI TEBE

A to platí aj pre psov

Napisal luxo

63701_havo.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené