Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Kým si adoptujete psíka ....

Život so psom má svoje čaro. Je to verný priateľ, ktorý nás obdarúva svojou láskou a pozornosťou. Stráži nás, bráni, pomáha prekonať ťažké životné situácie. Je úžasným spoločníkom pri letných večerných prechádzkach. Nosí nám papuče a miluje návštevy. Prosto, je to ideálny spoločník v každej životnej situácii. Ale. Šteňa nevie, že koberec v obývačke je pravý perzský. Skvele sa na ňom spí, má chutné strapce a parádne zachytáva pri každom pĺznutí srsť. Navyše, ak sa po daždivej prechádzke na ňom vyváľa, náááádherne vonia mokrou psinou. Pes nevie, že najnovšie tapety sú z dizajnového obchodu a citlivé na ošetrovanie. Dá sa o ne skvele ošúchať ak niečo svrbí a parádne zachytávajú kvapky špinavej vody keď sa pes oklepe. Pes nepozná ekonomickú hodnotu vášho majetku, ani hodnotu práce vynaloženú pri zariaďovaní a udržiavaní bytu. Nevychovaný nudiaci sa pes dokáže rovnako kvalitne zničiť sedačku za pár sto tisíc korún ako staré kresla z bazáru.

Venčenie v letný podvečer je krásny zážitok, ale tá chlpatá potvora chce ísť von aj keď je vonku mínus desať, padá dážď so snehom a nárazový vietor prevracia kamióny.

Chov psa je dlhodobý záväzok. Priemerne sa pes dožíva 12 až 13 rokov. Počas tejto doby ľudská rodina aj pes prechádza mnohými zmenami, s ktorými treba dopredu rátať. Častá chyba je zadovážiť si psíka ešte pred založením rodiny, a pred narodením dieťaťa zvážiť, že pes je nevhodný a odviesť ho do útulku.

Pes okrem toho, že stojí váš čas, je aj relatívne finančne nákladná záležitosť. Treba rátať s nákladmi na kŕmenie, výbavu, pravidelné očkovania, daň a výdavky spojené s neočakávaným ochorením, alebo úrazom. Samozrejme, nejde o vyhodené peniaze a počas spoločného života sa vám iste vrátia v inej forme, ale je dobré vedieť aj o tejto stránke veci. Na druhej strane je užitočné vyvarovať sa zbytočnej paniky ohľadom odhadu sumy potrebnej na chov psíka a zvoliť realistický prístup. Napriek tomu, že mnohé firmy a predajne vás budú presviedčať, že váš pes potrebuje obojok, vôdzku a kabátik drahší ako je polovica vášho platu, buďte bez obáv. Nepotrebuje. Mnohé módne výstrelky neslúžia na prospech zvierat, ale iba na zvýšenie prestíže ich majiteľov.

Preto si prosím zvážte či ste schopný psovi počas celého jeho života poskytnúť:

• dostatok starostlivosti

• kvalitnú potravu v množstve a zložení zodpovedajúcom jeho potrebám

• zdravotnú starostlivosť (očkovanie, odčervenie, rôzne ochorenia a úrazy)

• pravidelné venčenie a dostatok pohybu

• dostatok pozornosti a kontakty s inými psami

• primeranú výchovu a výcvik

• v prípade potreby (ak sú na to veľmi vážne dôvody a zostáva to ako posledná možnosť) zabezpečiť mu nový domov a vhodnú starostlivosť

Napísala išl

63601_1185411_84161411.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené