Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Članok z dennika Pravda

Prežiť mrazy pomáha psom ohrievač a vývar

Schúlené v jednom klbku si navzájom odovzdávajú teplo, ktorého je v týchto mrazoch tak málo. Opustené štence našli domov v útulku v Korni neďaleko Čadce. Vytvorili si tam jednu komunitu s mačkami, s nimi sa zahrievajú spoločne.

Po štefanských a novoročných poľovačkách našlo v Korni útočisko aj pätnásť dospelých psov. Boli to najmä poľovné plemená, ktoré sa postrácali. Všetkých už vrátili pôvodným majiteľom. "Bol to nápor, okrem nechcených vianočných šteniatok sme mali čo robiť aj s dospelými psami, majiteľov sme našli vďaka tetovaniam a spolupráci s poľovníckym zväzom. Snežilo a psíky sa nedokázali samy vrátiť domov," hovorí Miriam Murčová, ktorá opustené zvieratá zachraňuje.

Kvôli psom odišla táto 32-ročná žena z mesta na dedinu. V Čadci, kde žila, nenašla pre svoj zámer pomôcť zatúlaným zvieratám vhodné miesto. Tak si s priateľom kúpili rodinný dom na dedine. Sú pobočkou pezinského Občianskeho združenia U psej matere.

Ľudia z okolia sú však proti a sťažujú sa. Ani starostovi Korne Jozefovi Kontríkovi sa to nepáči. "To nie je oficiálny útulok, chýba tam systém. Príďte sa pozrieť na jar, ako to tam vyzerá, celé okolie je zničené. Máme tu preto veľa problémov," tvrdí.

Zatiaľ však ide o jediné útočisko pre stratené zvieratá na Kysuciach. Majú svojho veterinára, pomáhajú aj dobrovoľníci. "Ja mám rád zvieratá a chodím sem často. Sú to priateľskí ľudia a robia veľa pre zvieratká, čo sú opustené," hovorí mladý pomocník Ladislav Kontrík.

V čase mrazov si psy a mačky vyžadujú viac pozornosti. "Chodíme ich kontrolovať aj v noci, okrem bežnej potravy im dávame vývar na zohriatie. V búdach majú deky a paplóny, čo nám podonášali dobrodinci, šteniatkam prikurujeme aj ohrievačmi," dodáva Murčová.

Terík, Lukas, Izabo, Strapúch, Fuzko, Čmuchal. Niektoré psy u nich skončili natrvalo, nikto ich nechce. Napríklad cholerický stredoázijský ovčiak zostal ako strážny pes. V Korni pomohli aj kobyle Peny. Bola tam aj sučka Tinka, ktorá dva roky čakala v opustenom dome na svojho mŕtveho majiteľa.

zdroj: Renáta Jaloviarová, Pravda | 20. januára 2009

69201_714791_34048665.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené